Coraz więcej instalacji fotowoltaicznych w gminie Osie
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęJestem pełen podziwu dla naszych mieszkańców, którzy tak licznie podjęli decyzję o inwestycji w instalacje fotowoltaiczne – tak Michał Grabski Wójt Gminy Osie podsumowuje półmetek gminnego projektu budowy mikroinstalacji. - Wszyscy obserwujemy, że nasze rachunki z roku na rok są coraz wyższe, więc taka inwestycja pozwoli nie tylko na produkcję prądu na własne potrzeby, ale też przyniesie spore oszczędności w wydatkach na energię.
Od trzech miesięcy, w różnych wsiach naszej gminy widoczne są pojazdy pracowników SolarSpot z siedzibą w Komornikach – wykonawcy robót związanych z budową 89 mikroinstalacji fotowoltaicznych na domach naszych mieszkańców. Instalacje są umiejscowione na terenie gospodarstw domowych w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł energii na terenie gminy Osie”.
- Projekt realizowany w formule "projektu parasolowego", gdzie Wnioskodawcą jest jednostka samorządu terytorialnego Gmina Osie, a Beneficjentami końcowymi są mieszkańcy gminy - właściciele gospodarstw domowych na terenie których powstają mikroinstalacje – informuje Michał Grabski.
– Wiosną ub.r. Komisja Oceny Projektów Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu pozytywnie oceniła nasz projekt związany z dofinansowaniem do budowy instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych. Z liczbą 28 punktów projekt znalazł się na pierwszym miejscu listy ocenionych projektów i tym samym, został wybrany do dofinansowania w kwocie 989 448 zł. Planowany, całkowity koszt naszej inwestycji wynosi 2 141 708 zł. – przypomina Wójt Gminy Osie.
Po przeprowadzeniu postępowania przetargowego w dniu 25.10.2021 r. Michał Grabski - Wójt Gminy Osie podpisał umowę z Wykonawcą na realizację zadania.
Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków pozyskanych z Funduszy Europejskich na podstawie konkursu nr RPKP.03.01.00-IZ.00-04-383/20, dzięki którym 50% kosztów kwalifikowanych zostanie pokryte przez uzyskane dofinansowanie.
Od stycznia 2022 r. komisyjnie odbierane są instalacje na poszczególnych domach. Jednocześnie Wykonawca w imieniu mieszkańca przekazuje wniosek do operatora ENEA o instalację dwukierunkowego licznika. Z informacji uzyskanych od mieszkańców wynika, że w pierwszych domach płynie już własny prąd.
Data dodania 14.02.2022