Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęObchody Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych
Uroczystą Mszą Świętą o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Osiu pod przewodnictwem księdza Konrada Baumgarda rozpoczęły się uroczystości związane z Narodowym Świętem Żołnierzy Wyklętych. Wzięli w nich udział przedstawiciele oskiego samorządu Michał Grabski - Wójt Gminy Osie , Roman Waśkowski – Przewodniczący Rady Gminy Osie, a także reprezentacje nadleśnictw, parku, szkół, harcerzy
z Hufca Tuchola z Komendantem Hufca harcmistrzem Jarosławem Słomą na czele i innych instytucji z terenu naszej gminy . Asystę honorową podczas ceremonii pełnili ułani Sekcji Ułańskiej "Sportowego Klubu Jeździeckiego” z Gródka.
Kolejna część uroczystości odbyła się w Tleniu przy obelisku upamiętniającym Badochę Żelaznego, jednego
z najdzielniejszych żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK, dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Gdzie wartę honorową z ułanami pełnili także strzelcy Jednostki Strzeleckiej 3320 z Tucholi.
Po odśpiewaniu Hymnu Polskiego Marek Manikowski główny inicjator i organizator obchodów w sposób szczególny oprócz ww. osób powitał Tadeusza Urbanowicza z małżonką, bratanka Żołnierza Niezłomnego również Tadeusza Urbanowicza ps. "Moskito", który spoczywał do 1995r. na naszej "borowiackiej", ziemi na starym cmentarzu w Jakubowie.
Po wspólnej modlitwie i okolicznościowej przemowie której tekst zamieszczamy poniżej, odbyło się uroczyste złożenie wiązanek, wieńców i zniczy przez zebrane delegacje i gości. Po oficjalnych uroczystościach w Tleniu, goście udali się na byłe miejsce spoczynku Tadeusza Urbanowicza ps. „Moskito” w Jakubowie, gdzie zapalono znicze, odmówiono modlitwy i oddano cześć żołnierzowi polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, który do ostatnich chwil życia, dzielnie stawiał opór sowietyzacji Polski.
Tekst przemówienia okolicznościowego przygotowanego przez Marka Manikowskiego.
i pamięć o tych, o których historia tak długo milczała.
i prawdę historyczną.
i niezłomnym przykładem było wielu. To historia którą możemy dotknąć
i niepodległej. Niech dobry Bóg was błogosławi i sprawi, abyśmy mogli
SZANOWNI PAŃSTWO
Część z Niezłomnych Żołnierzy, których dziś wspominamy nie ma swoich
w takich miejscach jak to.
i religijność.
i wczasach późniejszych.
SZANOWNI PAŃSTWO
w dzisiejszej rzeczywistości jesteśmy w stanie zrozumieć czym żyli nasi
Na tym polega ich niezłomność! Ta niezłomność to powód ich "wyklęcia"
i próby wymazania ich z kart historii!
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Data dodania 05.03.2024