Przejdź do treści

Gmina Osie otrzymała dofinansowanie na budowę Centrum Inicjatyw Społecznych w miejscowości Osie.

W ramach odnowy przestrzeni publicznej planuje się budowę Centrum Inicjatyw Społecznych wraz z zagospodarowaniem terenu w miejscowości Osie, które funkcjonować będzie jako centrum życia społecznego i kulturalnego mieszkańców wsi oraz okolicznych sołectw.
Przedmiotowa inwestycja wpłynie na poprawę stanu zdegradowanej przestrzeni publicznej w Osiu, w szczególności w zakresie nadania jej nowych funkcji, co przyczyni się do poprawy jakości oferty usług społecznych i kulturalnych oraz poprawy warunków życia mieszkańców.
Budynek Centrum Inicjatyw Społecznych to obiekt posiadający dwie kondygnacje nadziemne oraz jedną podziemną (częściowe podpiwniczenie). 
Zdjecie budynku Centrum Inicjatyw Społecznych
W ramach projektu zaprojektowano:
- zewnętrzny odcinek instalacji wodociągowej,
- zewnętrzny odcinek kanalizacji sanitarnej,
- zewnętrzny odcinek instalacji deszczowej wraz z 2 podziemnymi zbiornikami na deszczówkę,
- wewnętrzną linię zasilającą,
- oświetlenie zewnętrzne oraz punkt ładowania pojazdów elektrycznych.
Na działce zaprojektowano montaż obiektów małej architektury: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez montaż windy.
 
Zakres robót obejmuje:
•budowę budynku użyteczności publicznej,
•zewnętrzną instalację kanalizacji sanitarnej,
•zewnętrzną instalację wodociągową wraz ze studnią wodomierzową,
•wewnętrzną linię zasilającą, oświetlenie zewnętrzne,
•zewnętrzny odcinek kanalizacji deszczowej wraz z 2 zbiornikami na deszczówkę,
•instalację wentylacji mechanicznej,
•instalację fotowoltaiczną,
•utwardzone dojścia, schody i podejścia,
•punkt ładowania pojazdów elektrycznych,
•miejsca parkingowe
•obiekty małej architektury,
•zieleń.
 
Grupą docelową projektu są mieszkańcy gmin zmarginalizowanych i tracących funkcje społeczno-gospodarcze, mieszkańcy miast i ich obszarów funkcjonalnych oraz turyści. Projekt skierowany jest do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, w szczególności zamieszkałych na obszarze gminy Osie, którzy stanowić będą bezpośrednich odbiorców projektu.
W ramach projektu nastąpi zagospodarowanie przestrzeni publicznej, poprzez budowę na jej obszarze Centrum Inicjatyw społecznych które stanowić będzie centrum życia społeczno-kulturalnego mieszańców gminy. W ramach swojej działalności centrum oferować będzie m.in. wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla rodzin w kryzysie, działania aktywizująco-integrujące seniorów, działania aktywizujące dzieci i młodzież.
Powstała infrastruktura będzie dostępna dla wszystkich osób bez względu na wiek, płeć, czy stopień niepełnosprawności, co również będzie wpływało na integrację mieszkańców i wyrównanie szans w dostępności do infrastruktury społecznej w gminie, dla wszystkich jej mieszkańców. 
To z kolei przyczyni się do rozwoju tolerancji i wzmacnia więzi międzypokoleniowej, co sprzyjać będzie włączeniu w życie lokalnej społeczności osób z grup defaworyzowanych, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, rodziców małych dzieci, migrantów itp. Infrastruktura powstała w projekcie będzie ogólnodostępna, w szczególności korzystać z niej będą dzieci i młodzież, seniorzy, organizacje pozarządowe w celu aktywnego spędzania czasu wolnego. Infrastruktura będzie również dedykowana osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz rodzinom w kryzysie.
Projekt uwzględnia cele społeczne i wspiera ich realizację na obszarze gminy Osie.
 
Budowa nowej infrastruktury społecznej w miejscowości Osie, umożliwi realizację działań społecznych, aktywizujących społeczność lokalną. Powstała infrastruktura będzie wykorzystywana do realizacji działań zapobiegających wykluczeniu społecznemu, aktywizujących i sprzyjających integracji społecznej. Wśród prowadzonych działań znajdują się:
-wsparcie psychologiczno- pedagogiczne dla rodzin w kryzysie,
-działania aktywizująco-integrujące seniorów ( klub seniora),
-działania aktywizująco-integrujące dzieci i młodzież ( Klub młodzieżowy).
Odpowiednie warunki lokalowe i wyposażenie pozwoli uzyskać przestrzeń również dla innych aktywnych grup społecznych działających na tym terenie ( tj. kół gospodyń wiejskich, stowarzyszenia).
Tylko połączenie wskazanych działań przyniesie synergiczne efekty rewitalizacyjne. Tak rozumiana rewitalizacja i odnowa przestrzeni publicznych przyczyni się do osiągnięcia efektów na obszarach wiejskich w zakresie wzrostu aktywności społecznej i ożywienia społecznego, zmniejszenia poziomu ubóstwa i wykluczenia społecznego (związanego m.in. z degradacją obszarów, niewystarczającym dostępem do dobrej jakości, niedrogich usług społecznych), w tym poprzez poprawę warunków uczestnictwa osób w trudnej sytuacji w życiu społecznym i gospodarczym.
 
Rezultatem przeprowadzonych przedsięwzięć będzie przede wszystkim pozytywny efekt społeczny projektu.
• wartość projektu: 7 369 211,27 zł
• wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 2 786 108,80 zł
• budżet państwa: 327 777,50 zł
• Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych: 3 400 000,00 zł